AR ATSITRAUKUSIOS DANTENOS GALI ATAUGTI?

Atsakymas yra paprastas - ne. Jeigu Jūsų dantenos yra pažeistos, pavyzdžiui, periodontito, kuris yra sunkiausia dantenų ligos forma, neįmanoma, kad dantenos vėl ataugtų. Tačiau, nors dantenų atsitraukimas (recesija) yra negrįžtamas procesas, gydant, galima sustabdyti problemos sunkėjimą.

KAIP ATPAŽINTI, KAD MANO DANTENOS YRA ATSITRAUKUSIOS?

Yra keletas požymių, kurie gali padėti atpažinti dantenų sutrikimus arba dantenų recesiją. Tai įvyksta dantenoms atsitraukus nuo danties, kai atsidengia žemiau esanti šaknis ir pirmas požymis, kurį galite pajusti, yra padidėjęs danties jautrumas. Be to, galite pastebėti, kad Jūsų dantys atrodo ilgesni arba jausti griovelį toje vietoje, kurioje dantis susiliečia su dantenomis.

Nors Jūs galite pamatyti šiuos požymius, ne visada lengva pasakyti, kad tai yra dantenų atsitraukimas (recesija). Geriausia yra reguliariai tikrintis pas savo odontologą, nes specialistas gali nustatyti ir gydyti dantenų problemas. Tai ypač svarbu dantenų atsitraukimo (recesijos) atveju, kad gydymas būtų pradėtas kiek galima greičiau, nes tai yra geriausias būdas neleisti šiam sutrikimui sunkėti. 

KAS SUKELIA DANTENŲ ATSITRAUKIMĄ (RECESIJĄ)?

Yra daug veiksnių, kurie gali sukelti dantenų atsitraukimą (recesiją), ir Jūsų dantų gydytojas galės Jums pasakyti, kodėl Jums pasireiškė dantenų atsitraukimas (recesija):

  • Per stipriai valote dantis šepetėliu. Dėl to gali nusidėvėti Jūsų dantų emalis ir pasireikšti dantenų atsitraukimas (recesija).
  • Bloga burnos higiena. Jei Jūsų dantys nešvarūs, nes nereguliariai juos valote šepetėliu ir tarpdančių siūlu, gali susikaupti apnašos ir formuotis kietos sankaupos, vadinamos akmenimis. Jų nepašalinus, gali prasidėti dantenų liga ir dantenų atsitraukimas (recesija). 
  • Griežimas arba sukandimas dantimis. Jeigu stiprus griežimas arba sukandimas, gali sukelti spaudimą dantenoms ir jos atsitraukia (pasireiškia recesija). 
  • Rūkymas. Jeigu rūkote, dantenų atsitraukimo (recesijos) tikimybė yra didesnė.
  • Periodontitas. Sergant sunkia dantenų liga, kuri vadinama periodontitu, dantenos gali atsitraukti nuo dantų ir suformuoti kišenėles. Į jas gali patekti infekcija, o patekus infekcijai, gali būti pažeisti dantį laikantys audiniai ir kaulas, todėl dantis gali atsipalaiduoti ir pradėti klibėti. Dėl to galima netgi prarasti dantį. 

KAIP GALĖČIAU SUSTABDYTI DANTENŲ ATSITRAUKIMĄ (RECESIJĄ)?

Jeigu norite sužinoti, ar Jums gali būti dantenų atsitraukimas (recesija), arba jeigu manote, kad Jūsų dantenos jau yra atsitraukusios, pirmiausia turite užsiregistruoti apsilankymui pas savo gydytoją ir pasikonsultuoti su specialistu, kaip sustabdyti dantenų atsitraukimą (recesiją). 

Yra keletas dantenų atsitraukimo (recesijos) gydymo būdų, įskaitant: 

Valymas ultragarsu ir šaknies nulyginimas

Dantenų atsitraukimo (recesijos) atveju Jūsų dantų gydytojas gali rekomenduoti valymo ultragarsu ir šaknies nulyginimo procedūrą. Tai yra dviejų etapų procedūra, kurią atlieka dantų gydytojas. Pirmiausia, pašalinamos visos apnašos ir sukietėję akmenys, esantys virš dantenų ir žemiau dantenų linijos (vietos, ties kuria dantenos apgaubia dantį). Tada dantų gydytojas atliks šaknies nulyginimo procedūrą, kurios metu nulyginama danties šaknis, kad dantenoms būtų lengviau prisitvirtinti prie dantų. Jūsų dantų gydytojas gali pasiūlyti šios procedūros metu panaudoti lokalaus poveikio anesteziją ir gali prireikti daugiau nei vieno apsilankymo šiai procedūrai užbaigti. 

Valymo ultragarsu ir šaknies nulyginimo dažnai užtenka problemai išspręsti, bet Jums teks reguliariai tikrintis, kol bus įsitikinta, kad Jūsų dantenų atsitraukimas (recesija) palengvėjo arba nesunkėja. Be to, norint apsaugoti dantenas, svarbu užtikrinti gerą burnos priežiūros rutiną. 

Dantenų chirurginė operacija 

Sunkesniais dantenų atsitraukimo (recesijos) atvejais Jūsų dantų gydytojas gali rekomenduoti dantenų chirurginę operaciją. Yra keletas skirtingų chirurginių operacijų tipų:

  • Apnašų pašalinimas ultragarsu ir šaknies paviršiaus nulyginimas, pakėlus dantenų-antkaulio lopą. Jei nechirurginis gydymas yra neveiksmingas, Jūsų dantų gydytojas gali rekomenduoti apnašų pašalinimą ultragarsu ir šaknies paviršiaus nulyginimą, pakėlus dantenų-antkaulio lopą, kurio metu pažeistas dantenų audinys yra atlenkiamas atgal, kad būtų lengviau prieiti prie švarių ir lygių šaknų. Tada dantenos vėl tvirtai pritvirtinamos, kad būtų lengviau jas išlaikyti švarias ir sveikas.
  • Regeneracija: Tai yra chirurginio gydymo būdas, kuris padeda pažeistiems kaulo ir dantenų audiniams regeneruotis. Jūsų dantų gydytojas išvalys bakterijas ir apnašas virš dantenų ir po dantenomis. Tada uždės regeneruojančios medžiagos – membraną, audinį stimuliuojančiojo baltymo ar transplantato audinio, kad paskatintų Jūsų organizmą natūraliai atstatyti pažeistą kaulą ir audinį. Po to dantenos tvirtai pritvirtinamos prie danties šaknies.

Dantenų persodinimas

Gydytojas gali pasiūlyti minkštųjų audinių arba dantenų persodinimo chirurginę operaciją prarastam. Tai reiškia, kad bus persodinta audinio, paimto iš aplinkinių dantenų arba iš gomurio ir prisiūta prie dantenų audinio, kad uždengtų atidengtą Jūsų danties šaknį.

KAIP GALĖČIAU IŠVENGTI DANTENŲ ATSITRAUKIMO (RECESIJOS)

Geriausia apsauga nuo dantenų atsitraukimo (recesijos) yra reguliarios patikros pas dantų gydytoją ir gera burnos priežiūros rutina. Valymas šepetėliu dvi minutes du kartus per dieną su dantų pasta, kurios sudėtyje yra fluorido, arba kasdieninis dantų valymas profesionaliai dantenų priežiūrai skirta dantų pasta, kaip parodontax, padeda pašalinti apnašas sudarančias bakterijas, kad Jūsų dantenos ir dantys būtų sveiki.