KAS YRA BURNOS PIENLIGĖ?

Burnos pienligė yra mieliagrybių infekcija, kurią sukelia Candida grybeliai. Mažas kiekis candida grybelių gyvena Jūsų organizme ir burnoje visą laiką, dažniausiai jie yra nekenksmingi, bet kai jų dauginimasis tampa nekontroliuojamu, tai gali sukelti burnos ertmės infekcijas.

BURNOS PIENLIGĖS PRIEŽASČIŲ PAAIŠKINIMAS

Candida grybeliai gali pradėti daugintis sukeldami burnos pienligę dėl daugelio priežasčių, pavyzdžiui, Jums vartojant antibiotikus, ypač gydantis ilgą laiką, vartojant inhaliatorių astmai gydyti, nešiojant dantų protezus, ypač, jeigu jie pritaikyti netinkamai, blogai prižiūrint burnos ertmę, dėl burnos džiūvimo, dėl rūkymo arba vėžio chemoterapijos ar spindulinio gydymo.

Suaugusiųjų populiacijoje burnos pienligė dažniausiai pasireiškia senyviems ir tiems žmonėms, kurių imuninė sistema yra nusilpusi.

KOKIAIS SIMPTOMAIS PASIREIŠKIA BURNOS PIENLIGĖ?

Požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra baltos, iškilios dėmės burnoje. Jos dažniausiai būna matomos ant liežuvio ir vidinėje skruostų pusėje, taip pat gali atsirasti ant dantenų, viršutinės burnos dalies, ant tonzilių ar galinės gerklės sienelės. Dažnai šias baltas dėmes, kurios gali atrodyti panašios į varškę, galima nuvalyti, o jas nuvalius, lieka raudoni plotai, iš kurių gali šiek tiek kraujuoti.

Kiti burnos pienligės simptomai, kurie Jums gali pasireikšti, yra skonio praradimas, nemalonaus skonio jutimas burnoje, burnos ir gerklės paraudimas, skausmingumas, deginimo pojūtis ar įtrūkimai burnos kampučiuose. Labai retais atvejais gali būti sunku valgyti ar gerti.

Jeigu Jums pasireiškė kurie nors šių simptomų, turite kreiptis į gydytoją, kad patartų, kaip gydyti burnos pienligę.

BURNOS PIENLIGĖS PROFILAKTIKA

Burnos pienligė yra nemaloni būsena. Laimei, yra būdų, kurių galite imtis, kad išvengtumėte jos, pavyzdžiui:

  • Geresnė burnos ertmės priežiūra, įskaitant dantų valymą šepetėliu su dantų pasta, kurios sudėtyje yra fluorido, du kartus per dieną, reguliarus tarpdančių siūlo ar tarpdančių šepetėlio naudojimas gali padėti išvalyti sunkiai prieinamas vietas.
  • Reguliarios patikros pas dantų gydytoją gali padėti anksti diagnozuoti problemas iki būklės pasunkėjimo, tai yra svarbu ir tais atvejais, kai nešiojate dantų protezus arba neturite savų dantų.
  • Burnos skalavimas vandeniu po valgymo arba inhaliatoriaus astmai gydyti panaudojimo.
  • Meskite rūkymą. Klauskite gydytojo, kad patartų, kaip tai padaryti ir kaip palengvinti rūkymo metimą.
  • Gydykite lėtinius sveikatos sutrikimus, bendradarbiaukite su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad turimos būklės būtų kontroliuojamos ir tai padėtų išvengti burnos pienligės atsiradimo.