KĄ REIŠKIA PERIODONTO LIGA?

Periodonto liga yra medicininė sąvoka dantenų ligai apibūdinti. Ji gali būti naudojama, kalbant apie visą dantenų ligų spektrą, įskaitant lengvą ligos formą - gingivitą, bet dažnausiai taip yra vadinama sunkesnė antroji dantenų ligos stadija - periodontitas.

Periodonto liga yra viena iš dešimties labiausiai paplitusių ligų, kuriomis gali sirgti žmonės, ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios suaugusieji praranda dantis, todėl svarbu žinoti apie šią būklę ir jos atsiradimą.

Nesustabdžius periodonto ligos pradinėje gingivito stadijoje, ji gali progresuoti iki periodontito - lėtinės uždegiminės ligos, kuri pažeidžia periodontą (taip vadinami dantį supantys ir palaikantys audiniai, raiščiai ir kaulai). Negydomas periodontitas gali sunkiai pažeisti šias struktūras ir galiausiai dėl tokio pažeidimo galima prarasti dantis.

KAS SUKELIA PERIODONTO LIGĄ?

Sveikoje burnoje gyvena daugiau kaip 700 skirtingų rūšių bakterijų – dauguma jų yra nekenksmingos. Periodonto ligą sukeliančios rūšys atitinkamai yra vadinamos periodonto bakterijomis. Paprastai šios bakterijos problemų nesukelia, bet tam tikromis aplinkybėmis jos gali būti žalingos. Taip atsitinka, kai reguliariai valant dantis šepetėliu yra nepašalinamas susiformavęs bakterijų ir maisto likučių sluoksnis, vadinamas apnašomis.

Nepašalinus apnašų, susidaro palankios sąlygos periodonto bakterijoms daugintis. Taip gaminami kenksmingi apykaitos produktai, kurie sužadina natūralų uždegiminį atsaką organizme, dėl kurio pasireiškia dantenų patinimas ir uždegimas. Negydant, periodonto liga sunkėja, apnašos kietėja, suformuodamos akmenis - kietas nuosėdas, kurių neišeina pašalinti tik valant dantis šepetėliu.

Atsiradę akmenys skatina apnašų kaupimąsi prie dantų šaknies ir uždegimas gali tapti lėtiniu. Tose vietose, kur dantenos pradeda atsitraukinėti nuo danties, formuojasi kišenėlės ir jose dauginasi bakterijos, todėl infekcija išplinta pažeisdama žandikaulio kaulą ir kitas dantį supančias struktūras, o dėl to galiausiai prarandami dantys.

PERIODONTITO APIBŪDINIMAS

Gyvybiškai svarbu pradėti gydymą, kad būtų sustabdytas periodontito sunkėjimas. Pirmiausia reikia apsilankyti pas dantų gydytoją, kuris gali diagnozuoti periodonto ligą ir patarti, kaip geriausia ją gydyti.

Jeigu Jums yra diagnozuota periodonto liga, turite kreiptis į dantų gydytoją specialistą, vadinamą periodontologu. Periodontika orientuota išskirtinai tik į dantenų ligas, o periodontologas žino, kaip užkirsti kelią, diagnozuoti ir gydyti periodonto ligas.

Yra keletas skirtingų periodontito gydymo būdų, o Jūsų dantų gydytojas ar periodontologas gali paaiškinti, kuris iš jų yra tinkamas Jums. Tai galėtų būti:

  • Patarimai, kaip pagerinti įprastą Jūsų burnos higienos būklę. Jeigu Jums pasireiškė su gingivitu susiję simptomai, Jūsų dantų gydytojas gali padėti išvengti progresavimo į sunkesnes periodonto ligas, paaiškindamas, kaip tinkamai valyti dantis, kad veiksmingiau pašalintumėte apnašas, arba kaip naudoti tarpdančių siūlą ir tarpdančių šepetėlį, kad būtų galima išvalyti sunkiai prieinamas vietas. Jūsų dantų gydytojas gali rekomenduoti naudoti specialią kasdieninę dantų pastą, pavyzdžiui, parodontax, kuria du kartus per dieną valant dantis šepetėliu 4x veiksmingiau* pašalinamos apnašas sudarančios bakterijos palei dantenų liniją (vieta, kurioje dantenos apgaubia dantis) nei naudojant įprastą dantų pastą, o tai padeda išsaugoti sveikas dantenas ir stiprius dantis.
  • Profesionali burnos higiena. Dar vadinama dantų valymu ultragarsu ir paviršiaus poliravimu, kuriuos atlikdamas dantų gydytojas arba burnos higienistas, pirmiausia pašalina susikaupusias apnašas ir akmenis, o tada nupoliruoja danties paviršių, kad apnašų kauptųsi mažiau.
  • Antibiotikai. Gali būti skiriami labai retais atvejais, siekiant išnaikinti tam tikrą infekciją, kuri nereaguoja į kitą nechirurginį gydymą.
  • Dantenų chirurginė operacija. Gydant periodonto ligą, yra atliekamos kelių tipų dantenų chirurginės operacijos. Dantų gydytojas, atlikdamas šią procedūrą, atkelia arba sumažina dantenas, kad galėtų pašalinti ant danties šaknų paviršiaus susikaupusias apnašas ir akmenis, tada nupoliruoja šios vietos paviršių, kad apnašų kaupimasis sumažėtų. Arba, jeigu trūksta kaulo, dantų gydytojas gali panaudoti regeneravimą skatinančią medžiagą (arba transplantatą).

Jūsų dantų gydytojas visais atvejais turėtų toliau stebėti periodonto ligos progresavimą, kad užtikrintų tinkamą gydymą, kuris išsaugotų kuo sveikesnes dantenas.

*lyginant su įprasta dantų pasta, po profesionalaus valymo ir valant du kartus per dieną.